Kategorie: Aktuality

Navigace holubů

Služeb poštovních holubů se využívá od pradávna. Existují důkazy přenosu zpráv holuby již z 12. století v Bagdádu, a jistě i na jiných místech. Je také známo, že holubi dokážou doletět na správné místo vzdálené stovky kilometrů.

Např. v roce 1850 používal pan Paul Reuter, zakladatel světoznámé zpravodajské agentury Reuters, 45 holubů k přenášení nejnovějších zpráv o cenách na burze cenných papírů mezi Bruselem v Belgii a městečkem Aachen v Německu. Holubím rekordem je 2719 km.
Až donedávna bylo záhadou, jak se holubi orientují. Existovalo několik teorií a největší vědecké podpoře se těšily dvě; orientace holubů podle extrémně vyvinutého čichu a orientace podle magnetického pole Země.
Dřívější studie zjistily, že každý holub má ve svém zobáku magnetit (magnetovec). Známá bioložka z Univerzity Severní Karolína v Chapel Hill Cordula Mora a její tým prováděli pokusy na holubech, aby obě teorie prověřili nebo vyvrátili. Chtěli zjistit, zda magnetit v zobáku pokusných holubů je oním senzorem citlivým na změny v magnetickém poli Země. Připevnili malé magnetky na zobák každého holuba, vypustili je a sledovali jejich schopnost vrátit se domů. Holubi měli problémy s orientací a úspěšně se vrátila necelá polovina z nich. Po nějaké době si však zvykli a navzdory magnetům se začali opět orientovat a domů se jich vrátilo mnohem větší procento.
Tým biologů dále připevnil holubům na zobáky kousky mosazi a dalších nemagnetických kovů. Jejich schopnost orientace byla beze změn. Dále pokusným holubům operativně oddělili čichové nervy. Na jejich schopnost orientace to nemělo vliv.
Výzkumy tedy potvrdily, že holubi skutečně mají schopnost vnímat sílu magnetického pole a že tato schopnost je jejich hlavním navigátorem. ,,Každé místo na Zemi má rozdílnou sílu a úhel odklonu magnetického pole; a schopnost vnímání jeho působení pomáhá holubům určit, kterým směrem od svého cíle se nachází,’‘ řekla Cordula Mora.
Již dříve bylo známo, že se ptáci orientují také podle orientačních bodů, které za letu viděli a které si zapamatovali a také podle slunce, měsíce i hvězd, ale jak tým biologů z Chapel Hill potvrdil, tyto pomůcky jsou při orientaci holubů až na druhém místě.
V dnešní době technologického pokroku je také možno říct, že tento magnetický systém orientace ptáků má hodně společného se systémy moderní navigace GPS.
Z článků Haruna Yahyi

 

Komentáře


, Birdoff odpovědět
http://birdoff.eu zábrany proti ptactvu. Sítě, bodce, příslušenství, odborné poradenství...